Narodowe Czytanie - "Katarynka"

Utworzono dnia 06.09.2019

To już ósma edycja Narodowego Czytania. Tym razem odbyło się pod hasłem: „Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie!”. W naszej szkole spotkania z polską literaturą w ramach owej akcji nastąpiły w piątek 6 września (klasy V-VIII) oraz 9-10 września (klasy I-III). Rozsmakowywaliśmy się w „Katarynce”.

W tym roku mogliśmy wybrać tekst spośród kilku interesujących i wzruszających nowel, autorstwa uznanych w polskiej literaturze twórców. Do wyboru były następujące pozycje: 1) Eliza Orzeszkowa „Dobra pani, 2) Maria Konopnicka „Dym” , 3)  Bolesław Prus „Katarynka” , 4) Bruno Schulz „Mój ojciec wstępuje do strażaków, 5) Władysław Stanisław Reymont „Orka”, 6) Stefan Żeromski „Rozdzióbią nas kruki, wrony…”, 7) Henryk Sienkiewicz „Sachem”, 8) Henryk Rzewuski „Sawa”.

Spotkanie literackie uczniów starszych klas odbyło się w sali gimnastycznej. Udział wzięła pani dyrektor Iwona Tomalak, a gościem specjalnym była pani Kamila Wojciechowska - bibliotekarka filii Gminnej Biblioteki Publicznej. Akcję przygotowały panie Lidia Jarosik i Karolina Szmyt, które to zaprosiły panią Kamilę do odczytania pierwszego fragmentu noweli, a następnie same włączyły się w wygłoszenie kolejnych odcinków „Katarynki”. Uczniowie w ciszy poddawali się humorowi oraz momentom tkanym wzruszeniem, jakich nie brakuje w prusowskim utworze.

Ten sam tekst w poniedziałek i wtorek został przedstawiony uczniom najmłodszych klas przez panie wychowawczynie: Violettę Pałat, Renatę Kolendę i Ewę Cecylię Robaczyk.

Ta niezwykła nowela, której bohaterami są postacie o dużej rozpiętości wieku, sprawia, że każdy czytelnik może znaleźć coś, co pobudzi go do refleksji.

Nasuwa się wniosek, że warto samemu w zaciszu domowym sięgnąć do dzieł uznanych twórców literatury polskiej, bo nie brak w nich ukrytych skarbów wszelkich uczuć, poruszających czytelnika do głębi. Wielu uczniów naszej szkoły takie chwile wzruszenia właśnie przeżyło podczas słuchania „Katarynki” Bolesława Prusa.

LJ.

Narodowe Czytanie - "Katarynka"

Utworzono dnia 17.09.2019, 00:05

Licznik odwiedzin: