,,Detektywi przeszłości na tropie historii Wtórku’’

Utworzono dnia 16.06.2021

W środę 16 czerwca br. uczniowie trzeciej klasy wyruszyli na pieszą wycieczkę historyczną po swojej miejscowości. W celu uatrakcyjnienia wyprawy po Wtórku, Stowarzyszenie Miłośników Historii Lokalnej „Historyczny Wtórek” przygotowało zwiedzanie naszej pięknej wsi w formie gry terenowej pt. ,,Detektywi Przeszłości na tropie historii Wtórku." W trakcie zwiedzania klasa była podzielona na grupy. Trasa obejmowała jedenaście najciekawszych i najważniejszych miejsc dotyczących historii Wtórku (m.in. zespół folwarczny, starą remizę, kapliczkę, karczmę, szkołę, tablicę poległych i pomordowanych mieszkańców Wtórku w czasie drugiej wojny światowej). Jak przystało na detektywów, uczestnicy mieli za zadanie odgadnąć dwie zagadki z danego punktu. Pytanie dotyczące tekstu oraz pytanie na spostrzegawczość (np. z jakiego materiału jest wykonany spichlerz).

Ostatnim punktem gry terenowej było ognisko, podczas którego mogliśmy nabrać sił po wędrówce. Na zakończenie dzieci otrzymały odznakę detektywa przeszłości, Mapę dziedzictwa kulturowego Gminy Ostrów Wielkopolski oraz gadżety rowerowe przekazane przez urząd Powiatu Ostrowskiego. Uczniowie wraz z wychowawcą serdecznie podziękowali wszystkim dorosłym za zorganizowanie wspaniałej historycznej przygody, a do swoich podziękowań dołączyli wspólnie wykonaną laurkę i serduszka.

Dziękujemy serdecznie panu Marcinowi Fleischerowi za zainicjowanie i przeprowadzenie wyjątkowej i ciekawej lekcji historii. Dziękujemy pani Kasi i pani Ilonie- mamom uczennic naszej klasy, a także panom strażakom – Krzysztofowi i Przemkowi za przygotowanie ogniska oraz pomoc w pieczeniu kiełbasek.

To był niezapomniany dzień, pełen radości i historycznych wrażeń!

R. K.

,,Detektywi przeszłości na tropie historii Wtórku’’