APEL Z OKAZJI 100 rocznicy ZAKOŃCZENIA POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

Utworzono dnia 15.02.2019

W przeddzień podpisania rozejmu w Trewirze kończącego Powstanie Wielkopolskie kl. VII przygotowała apel z tej okazji. Uczniowie przybliżyli wszystkim przyczyny wybuchu powstania, sylwetki głównych przywódców i  miejsca walki. Podkreślili znaczenie tego powstania oraz fakt, że było to jedyne zwycięskie powstanie w dziejach naszego kraju. Uczniowie zwrócili  uwagę, że na naszym parafialnym cmentarzu znajdują się mogiły powstańców, a w kościele parafialnym odsłonięto  tablicę poświęconą dwom z nich: ś.p. Janowi Duczmalowi i ś.p. Wojciechowi Taladze.

Pamięć o tych wydarzeniach jest wciąż żywa, nie tylko z powodu 100 rocznicy powstania, ale przede wszystkim dlatego, że jesteśmy wdzięczni  tysiącom Polaków, którzy oddali swoje młode życie dla Ojczyzny.

L. K.