Wycieczka do Biskupina i Rogowa

Utworzono dnia 19.05.2015

We wtorek 19 maja uczniowie klasy I wyjechali na swoją pierwszą szkolną wycieczkę. Jej trasa to: Wtórek - Biskupin -Wenecja - Rogowo – Gniezno - Wtórek.

Pierwszym punktem naszej wycieczki było uczestnictwo w zajęciach pt. „Życie codzienne mieszkańców Biskupina”. Biorąc udział w lekcji dzieci dowiedziały się o sposobach zdobywania żywności, o przedmiotach codziennego użytku będących wyposażeniem dawnej chaty. Uczniowie zapoznali się z replikami narzędzi, poznali życie codzienne ówczesnej ludności (mieszkańcy grodu byli przede wszystkim rolnikami hodowali zwierzęta i uprawiali ziemię, dietę uzupełniano zbieractwem oraz rybołówstwem).

Dzieci przekonały się, jak radzono sobie w pozyskiwaniu przedmiotów, odzieży i innych rzeczy potrzebnych do życia np. garncarstwo, tkactwo, stroje mieszkańców grodu oraz ozdób. Uczestniczyliśmy w mieleniu ziarna, wykonywaniu ciasta z roztartych ziaren, formowaniu placków oraz pieczenie tzw. podpłomyków. Lekcja skończyła się wspólną degustacją.

Następny punkt wycieczki to  przejazd kolejką wąskotorową z Biskupina do Wenecji a później przejazd autokarem do Rogowa i zwiedzanie parku dinozaurów oraz zabawa na placu zabaw i obiad. Wizyta w parku była czymś niezwykłym! Spacer alejkami, na których można było spotkać dinozaury w ich rzeczywistych rozmiarach zrobił na wszystkich ogromne wrażenie!

W drodze powrotnej niestety tylko z okna autokaru widzieliśmy pierwszą stolicę Polski- Gniezno.

Wycieczka dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń.  Nad bezpieczeństwem uczniów oprócz wychowawczyni Ewy C. Robaczyk i pani Marty Pawlak czuwali troskliwi rodzice: panie Jolanta Bergandy i  Ilona Guzior oraz pan Adam Wojciechowski a także niezawodny kierowca (tata Jakuba) pan Tomasz Guzior.