Letni wypoczynek w naszej szkole. Tygodniowe półkolonie.

Utworzono dnia 21.08.2015

Podczas tegorocznych wakacji nasza szkoła była organizatorem półkolonii „Lato 2015”. Półkolonie prowadzono od 17 do 21 sierpnia br. Z tej formy wypoczynku skorzystało 26 uczniów w wieku od 7 do 12 lat. Kierownikiem półkolonii była p. Anna Wojciechowska-Mrotek, natomiast opiekunami p. Joanna Dzik oraz p. Magdalena Kałużna. Dzieciom zapewniono odpowiednią opiekę, wypoczynek oraz atrakcyjne zajęcia: sportowe, artystyczne i rekreacyjne.

W ramach ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” w pierwszym dniu półkolonii odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których zrealizowano konkurs pod hasłem: „Policja przyszłości”. Dzieci wykonały ciekawe prace plastyczne obrazujące pracę polskiej policji w przyszłości. W tym dniu zorganizowano również rozgrywki sportowe, dzięki którym uczestnicy uczciwej rywalizacji opuścili salę gimnastyczną z przeświadczeniem, iż sport, to nie tylko zdrowy wysiłek, ale również świetna zabawa.

Kolejny dzień był również pełen wrażeń. Dzieci uczestniczyły w wycieczce na basen do Ostrzeszowa. Z przyjemnością skorzystały z kąpieli oraz atrakcji wodnych. Najwięcej emocji dostarczyła wspaniała zjeżdżalnia. Pobyt na basenie nauczył dzieci bezpiecznego korzystania z kąpieli i poprawił ich umiejętności pływackie. Po wodnych atrakcjach grupa udała się do Antonina, gdzie uczniowie zwiedzili Pałacyk Myśliwski Książąt Radziwiłłów, poznali jego historię oraz biografię księcia Antoniego Radziwiłła.

W następnym dniu zorganizowano wyjazd do gospodarstwa agroturystycznego „Cicho-sza” w Niedźwiedziu. Celem wyprawy było poznanie trybu życia zwierząt przebywających w mini zoo. Przemierzając alejki ogrodu, uczniowie z bliska podziwiali jego mieszkańców. Z wielkim zaciekawieniem obserwowano zachowanie makaków, koni, pawia, wielbłąda, szopa, strusia oraz różnych gatunków egzotycznych ptaków. Najwięcej uwagi poświecono kangurzycy noszącej w torbie swoje maleństwo. Podczas wędrówki dzieci napotykały towarzyskie koty, które chętnie łasiły się do zwiedzających. Wyprawa do mini zoo okazała się pouczającą lekcją przyrody. Smakowite okazały się też pieczone na ognisku kiełbaski.

W czwartym dniu uczestnicy półkolonii udali się do stadniny koni we Wtórku. Podczas zwiedzania stajni dzieci miały możliwość poznania zwyczajów i  sposobu życia koni, ich przyzwyczajeń i codziennych rytuałów. Dużą atrakcją okazały się jazda konna pod bacznym okiem instruktora oraz nauka prawidłowego czyszczenia koni. Na koniec zajęć czekało nas jeszcze pieczenie kiełbasek na ognisku.

Zwieńczeniem półkolonii był wyjazd do Aquaparku w Kaliszu. Infrastruktura tej pływalni spełniła najśmielsze marzenia dzieci. Spełniły się również oczekiwania opiekunów pod względem bezpieczeństwa i komfortu pobytu na pływalni (szatnia oddana wyłącznie do dyspozycji grupy, świetna współpraca z ratownikami itp.). Po zakończeniu kąpieli i zjedzeniu posiłku, na dzieci czekała słodka niespodzianka w postaci pysznych cukierków.

Półkolonie okazały się atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu. Różnorodny i bogaty program nie tylko nie pozwolił na nudę, ale uczył i bawił. Dzieci z tak ciekawie przygotowanej oferty były zadowolone i pełne wrażeń.

Środki finansowe niezbędne do zorganizowania półkolonii w Szkole Podstawowej we Wtórku pochodziły z  wpłat rodziców, dofinansowania Gminnej Komisji i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz od sponsorów. Dyrektor Zespołu serdecznie dziękuje sponsorom, dzięki pomocy których oferta półkolonii była bogata i atrakcyjna dla dzieci.