Dzień Matki

Utworzono dnia 28.05.2015

„Jedno jest serce, wiedz, jedno jedyne,
Co dzieli twe łzy, twoje smutki, radości,
Jedno jest serce, to serce matczyne,
Pełne dobroci i pełne miłości. (...)

Ciepłem ogrzeje cię swym jak ognisko,
Kiedy łza w oczach zakręci się słona,
Jedno jest pewne na świecie schronisko -
Serce matczyne, matczyne ramiona.”

Anna Rudawcowa

W czwartkowe popołudnie, 28 maja, ciepło bijące z gorących matczynych serc rozgrzało powietrze na sali gimnastycznej. W odpowiedzi na zaproszenie swoich pociech, mamy naszych uczniów pojawiły się w murach Szkoły. W skąpanej złocistym blaskiem słońca scenerii, rozpromienione twarzyczki dzieci starały się umilić rodzicielkom czas oraz uczcić ich święto spektaklem „Jedno jest serce” utkanym ze słowa, tańca i piosenki.

Wszystkie mamy zostały serdecznie powitane przez panią Dyrektor, która następnie oddała głos uczniom. Refleksyjne słowa poezji, wygłoszonej przez uczennicę piątej klasy, splotły się z rozśpiewanym wystąpieniem pierwszoklasistów niosących w swoich dłoniach wielkie serca dla mam. Później w rozkołysanej piosenką cza-czy zaprezentowali się uczniowie piątej klasy. W kolejnej części widowiska na scenę wkroczył dziarski korowód trzecioklasistów z repertuarem zabarwionym folklorem, obejmującym tańce i piosenkę. Nie zabrakło również elementów humorystycznych, tym razem zawartych w słowie, które wygłosili uczniowie z czwartej klasy. Dowód swoich ciepłych uczuć dali drugoklasiści, wyśpiewując z głębi swoich serduszek poruszające słowa podziękowań dla mam. Rozbawienie i wybuchy śmiechu pojawiły się wśród zaproszonych pań, gdy w kolejnym punkcie widowiska oglądały scenkę teatralną pt. „Nagła zmiana”. Życie rodziny Szaleńczaków w żartobliwy sposób ukazali młodzi aktorzy z piątej klasy. Ten radosny nastrój podtrzymały swoim tańcem kowbojskim dzieci z klas drugiej i trzeciej. Później zapanowała atmosfera refleksji. Poruszające słowa piosenki pt. „Jesteś mamą, to twoja kariera”, w wykonaniu szóstoklasistów, spowodowały, że srebrna łza zakręciła się w oku niejednej mamy. Głębokie uczucia i podziękowania za codzienny trud wyrazili również chłopcy z piątej klasy, okraszając swój występ żartobliwym elementem scenograficznym w postaci sznura z praniem. Po tych słowach wbiegły dziewczęta z klas czwartej i piątej, prezentując dynamiczny układ gimnastyczny z wstążkami. Wyśpiewane z głębi serc wszystkich dzieci życzenia zakończyły część artystyczną widowiska. Na koniec, przy wtórze muzyki, wszystkie pociechy wręczyły swoim mamom własnoręcznie wykonane laurki.

Pani Dyrektor podsumowała to ciepłe spotkanie, dziękując za przygotowanie uczniów do spektaklu paniom nauczycielkom. Poszczególne punkty artystycznej prezentacji wypracowały z dziećmi następujące panie: Ewa Cecylia Robaczyk, Renata Kolenda, Elżbieta Jernalczyk, Anna Wojciechowska-Mrotek, Ewa Łęgowska, Agnieszka Goderska-Szymczak, Lidia Jarosik, Maria Dytfeld i Iwona Tomalak. Pani Lidia Jarosik napisała scenariusz widowiska, dobrała muzykę i upiększyła je dekoracją. Nad stroną techniczną czuwał pan Jan Niemczyk.

Uroczystość pokazała, jak ważne jest uczczenie tego szczególnego święta. Niech słowa wiersza Anny Rudawcowej dopowiedzą, dlaczego warto świętować ów dzień...

Bo przecież serce matki:

„Wraz z tobą śmieje się, wraz z tobą płacze,
Śpieszy z pomocą w najmniejszej potrzebie,
Wszystko zrozumie i wszystko przebaczy,
Walczy, pracuje i bije dla ciebie.”