Europejski Dzień Języków z baśniami

Utworzono dnia 04.03.2014

Korowód niezwykłych i magicznych postaci zawitał czwartego marca do naszej szkoły. Ostatni dzień karnawału, nazywany podkoziołkiem, stał się inspiracją dla nauczycieli języków obcych do zorganizowania Europejskiego Dnia Języków z baśniami.

Główną rolę odgrywały utwory Hansa Christiana Andersena i braci Grimm. Każde dziecko w szkole mogło się przyczynić do uatrakcyjnienia tego dnia. Uczniowie wszystkich klas wspólnie z wychowawczyniami przygotowali w swoich salach okazjonalne wystawy, które można było zwiedzić w czasie przerw międzylekcyjnych. Ponadto każdy mógł przebrać się za dowolnie wybraną baśniową postać. Na korytarzach zrobiło się barwnie i ciekawie. Powstał piękny korowód przebierańców, w którym prym wiodły Czerwony Kapturek i klaun Klaudynka.

Ostatnim akcentem dnia było przedstawienie nawiązujące do języków obcych nauczanych w tejże szkole. Dzieci śpiewały piosenki po angielsku i niemiecku, a uczniowie piątej klasy wykonali pomysłową inscenizację bajki o „Czerwonym Kapturku” w języku niemieckim. Nagrodzono również uczestników konkursu na baśniową postać. Dyrektor szkoły Anna Wojciechowska–Mrotek postanowiła odgadnąć, kto ukrył się pod postaciami Czerwonego Kapturka i Klaudynki. Pomogli w tym uczniowie, którzy bacznie przyglądali się tajemniczym postaciom. Okazało się, że pod dopracowanymi charakteryzacjami skrywały się organizatorki całego przedsięwzięcia, czyli nauczycielka języka angielskiego - Marta Pawlak i nauczycielka języka niemieckiego - Iwona Tomalak.

Europejski Dzień Języków jest imprezą organizowaną w naszej szkole od kilku lat. Za każdym razem ma on inny charakter, ale przyświeca mu zawsze wspólny cel. Już najmłodszym dzieciom ukazuje się, że umiejętność rozmawiania z innymi narodami jest we współczesnym świecie bezcenna, bo dzięki niej każdy może być rozumiany poza swoim krajem. Warto uczyć się języków obcych!