221 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dzień Patrona

Utworzono dnia 05.09.2016

30 kwietnia 2012 r. w naszej szkole obchodziliśmy 221. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Patrona. Na tę okazję szkoła przybrała odświętny wystrój, w którym dominowały symbole narodowe.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9:45. P. o. dyrektora szkoły p. Iwona Tomalak powitała przybyłych gości, m.in.: dyrektora szkoły p. Annę Wojciechowską-Mrotek, przedstawicieli Rady Rodziców: p. Bogusława Banacha, p. Renatę Grzegorowską , p. Agnieszkę Turską, przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich we Wtórku p. Danutę Królak, przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej we Wtórku p. Marka Sobczaka, p. Władysława Bauryczę i p. Krzysztofa Rasiaka, kierownika Szkoły Filialnej p. Renatę Kolendę, dyrektora Publicznego Przedszkola we Wtórku p. Lidię Michalak, delegację uczniów ze szkoły filialnej oraz całą naszą szkolną społeczność.

Po wprowadzeniu pocztu flagowego i odśpiewaniu hymnu państwowego, uczeń kl. VI Kacper Rachuta krótko przedstawił historię obchodów majowego święta: „Rocznice uchwalenia Konstytucji 3 Maja uroczyście obchodzili polscy patrioci już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców, a także w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej zaprzestano jej obchodzenia. Dopiero 6 kwietnia 1990r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował przywrócić jako święto państwowe Dzień 3 Maja. Konstytucja budziła nadzieję na wyprowadzenie Polski z niewoli i uratowanie jej zagrożonej niepodległości. Przetrwała w tradycji jako ukoronowanie starań patriotów polskich o uratowanie Ojczyzny”.

Kolejnym punktem programu był uroczysty taniec „Wiwat”, który zaprezentowali uczniowie kl. II. Ciekawy układ oraz piękne stroje i rekwizyty w kolorach narodowych, wywołały łzy wzruszenia zebranych. Trzeciomajowe refleksje poetyckie przedstawiły uczennice z kl. IV: Katarzyna Ciernia, Weronika Gozdek, Daria Puchalska i Małgorzata Wczesna. „Bo w dniu tym, w sercach polskich dzieci, miłość do Polski wstaje i najpiękniejsze serc naszych kwiaty, każdy w ofierze chętnie daje”.

Gromkim chórem rozległa się znana pieśń „Witaj majowa jutrzenko”, w wykonaniu uczniów kl. IV, V i VI , po czym ponownie drugoklasiści zatańczyli, tym razem, skoczny taniec „Walcerek”.

W klimat Dnia Patrona wprowadził zebranych wzruszający tekst „O Białym Orle”, będący historią Polski wierszem pisaną, który wyrecytowała uczennica kl. VI Eliza Piórkowska. „Królu ptaków, Orle Biały. W tobie Polski jest majestat cały. W tobie historia, nauka i chrześcijańska wiara, bo jesteś z nami od dziejów zarania. […] I my cię czcimy jako Patrona, na twojej głowie lśni złota korona. Wszyscy uczniowie tej szkoły cię znają i dziś do ciebie głośno wołają”.

Pierwsza część uroczystości zakończona była uroczystym odśpiewaniem szkolnego hymnu „Polska” oraz wyprowadzeniem pocztu flagowego.

Następnie wszyscy zebrani przeszli pod pamiątkową tablicę, gdzie delegacja Samorządu Uczniowskiego złożyła kwiaty. P.o. dyrektora szkoły p. Iwona Tomalak w swoim wystąpieniu podkreśliła znaczenie majowych świąt, przypominając o wywieszeniu w godnym miejscu flagi narodowej – zewnętrznego symbolu miłości do Ojczyzny. Ostatnim akcentem uroczystości było pamiątkowe zdjęcie.