Innowacja pedagogiczna „Młody programista”

Utworzono dnia 18.06.2019

W roku szkolnym 2018/2019 na lekcjach informatyki realizowana była innowacja pedagogiczna „Młody programista”. Głównym celem innowacji było nauczenie młodego człowieka programowania. Uczniowie klas I i II kodowali: misia na papierze, rysunki, napisy na wirtualnej macie edukacyjnej do kodowania. Tworzyli również kody rysunków dla kolegów, uczyli się podstaw programowania poprzez układanie prostych schematów blokowych np. Jak ma dotrzeć miś do miodu? Jakie kroki trzeba pokonać, aby piłka wpadła w dołek? itp.

Uczniowie klas VI, VII i VIII uczyli się programowania w języku Scratch. Z tygodnia na tydzień powstawały coraz ciekawsze projekty. Młodzi programiści zakodowali ulicę z samochodem i sygnalizacją świetlną, a także kulkę, która rysuje kopertę i komiks. Ósmoklasiści dodatkowo nauczyli się programować w języku HTML, czego efektem były wspaniałe projekty stron internetowych.

Zajęcia z programowania dostarczyły uczniom wiele satysfakcji z samodzielnych odkryć, ukazały nowe horyzonty i ścieżki myślenia. Nauczyły dzieci i młodzież rozwiązywania problemów przy pomocy dostępnych narzędzi, a nawet pokonywania ograniczeń tych narzędzi dzięki pomysłowości, doświadczeniom i wiedzy z innych przedmiotów.

Innowacja pedagogiczna „Młody programista”

Utworzono dnia 18.06.2019, 01:02