"Zielona szkoła" nad morzem

Utworzono dnia 10.06.2014

W dniach 10-13.06.2014r. 37 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w „Zielonej szkole” nad morzem. Miejscem docelowym był ośrodek wypoczynkowy „Duet” w Dąbkach. „Zielona szkoła" to przeniesienie zajęć dydaktyczno - wychowawczych i opiekuńczych poza ławkę szkolną w inne, atrakcyjne pod wieloma względami miejsce, to doskonały sposób na kształtowanie umysłu, charakteru i osobowości dziecka. Podstawowym założeniem programu „Zielonej szkoły" jest aktywny wypoczynek uczniów, a także poznanie przyrody,  kultury i historii miejsca, w którym się znajdują. Uczniowie zdobywają doświadczenia w bezpośrednim kontakcie z naturą, a treści programu są dobrane i dostosowane do potrzeb i zainteresowań dzieci, do ich rozwoju intelektualnego i psychofizycznego oraz ściśle skorelowane z poznanymi wcześniej przez uczniów wiadomościami opartymi na programie nauczania w szkole.

Kilkudniowe przebywanie poza domem i budynkiem szkolnym pozwala dzieciom zdobyć różnego rodzaju wiadomości i umiejętności, począwszy od nauki właściwego zachowania się w miejscach publicznych, poprzez wdrażanie do ładu i porządku wokół siebie, przy stole kończąc na umiejętnościach z zakresu edukacji prozdrowotnej, matematycznej, przyrodniczej, polonistycznej, historycznej, plastyczno-technicznej oraz muzyczno-ruchowej. „Zielona szkoła” stwarza specyficzne warunki. Pobyt dzieci nie ogranicza się do kilku godzin lekcyjnych, lecz grupa przebywa ze sobą 24 godziny na dobę. Dzieci uczą się samodzielności, odpowiedzialności, zaradności, troskliwości, dostosowania własnych potrzeb do potrzeb innych. W takich warunkach zespół się integruje, rodzą się nowe przyjaźnie lub umacniają szkolne więzi.

Uczniowie podczas pobytu poznali piękno krajobrazu nadmorskiego, charakterystyczne cechy fauny i flory nadmorskiej, przybliżyli sobie pracę ludzi morza poprzez zwiedzanie portu oraz wybranych statków i okrętów. Zwiedzili następujące miejscowości: Dąbki, Darłowo i Darłówek. Poznali zabytki, legendy i wydarzenia historyczne związane z tymi miejscowościami. W każdym dniu zdobywali nowe doświadczenia i stawali przed nowymi wyzwaniami. Każdy dzień był pełen atrakcji i radości dla dzieci.

We wtorek z samego rana gotowi do podróży stawiliśmy się na zbiórce przy szkole. Zapakowaliśmy walizki do autobusów, pożegnaliśmy się z rodzicami i wyruszyliśmy nad wybrzeże Bałtyku. Podróż była długa, jednak wszystkim minęła szybko i przyjemnie. Do ośrodka dotarliśmy wczesnym popołudniem. Ośrodek położony był przy samym zejściu do morza. Mieliśmy do dyspozycji boisko do koszykówki, piłki nożnej i siatkówki, plac zabaw oraz sale dydaktyczne. Dzięki wszystkim zaplanowanym atrakcjom nie było mowy o nudzie.

Powitanie z Morzem Bałtyckim było niesamowite. Usłyszeliśmy szum morskich fal, kołyszące się drzewa, pisk mew i szelest piasku na plaży pod naszymi stopami. Widoki były przepiękne. Na pewno długo pozostaną w naszych wspomnieniach, a zwłaszcza u 10 uczniów, którzy nasze polskie morze ujrzeli po raz pierwszy. W związku z tym przeszli oni tzw. chrzest morski. Płynęliśmy dużym, drewnianym statkiem „Król Eryk I” po falach Bałtyku. Byliśmy w parku wodnym „Jan” w Darłówku. Pływaliśmy, szaleliśmy na zjeżdżalniach. Oczywiście był czas na zakup pamiątek i degustację lodów i gofrów, które najlepiej smakują nad morzem.

Dzięki „Zielonej szkole” dowiedzieliśmy się czegoś więcej o otaczającej nas przyrodzie i osobliwościach natury. Poznaliśmy uroki nadmorskiego lasu. Realizowane zajęcia opierały się na programie „Trzymaj Formę!”, który promuje zasady aktywnego stylu życia i zdrowego odżywiania.

Niestety, wszystko, co dobre, szybko się kończy. W piątek tuż po obiedzie czekał już na nas autobus gotowy do drogi powrotnej. Żegnaj przygodo! Większość podjętych działań została uwieczniona przez naszych fotografów. Zapraszamy do naszej szkolnej galerii na relację fotograficzną.