Wycieczka Kłodawa - Poznań

Utworzono dnia 20.06.2012

Dnia 20 czerwca 2012 roku klasa IV wraz z czterema uczniami z klasy V wybrała się na wycieczkę do Kłodawy, do największej czynnej kopalni soli kamiennej w kraju. Zwiedzanie kopalni odbywało się na poziomie 600 metrów pod ziemią, gdzie zjechaliśmy szybem w „klatce” z prędkością 6 m/s. W trakcie zwiedzania przewodnik zaprowadził nas m. in. do kaplicy wykonanej z soli z rzeźbą Świętej Kingi – patronki górników. Na ścianie kaplicy zobaczyliśmy wyryte nazwiska 20 górników, którzy stracili życie pod ziemią.

Obejrzeliśmy sprzęt, jaki był i jaki jest używany obecnie do wydobywania soli.  Zawędrowaliśmy również do groty, w której urzęduje drakula. Dowiedzieliśmy się, iż łączna długość podziemnych korytarzy i komór w tej kopalni wynosi 350km, natomiast łączna objętość pustek poeksploatacyjnych wynosi około 17 mln metrów sześciennych. Sól kamienna /kopalna/ wydobywana jest tutaj już od ponad pół wieku. Kopalnia prowadzi eksploatację tradycyjną metodą górniczą, która pozwala w pełni zachować stworzone przez przyrodę naturalne walory soli. Ciekawostką jest fakt, iż w 2007 roku na specjalnie założonej scenie w jednej z komór kopalni pobito rekord Guinessa w kategorii „najniżej odbywający się koncert muzyczny na świecie”.

Z Kłodawy udaliśmy się do Poznania do „Term Maltańskich”, gdzie przez dwie godziny korzystaliśmy z atrakcji basenu. Zadowoleni udaliśmy się na posiłek i ruszyliśmy w drogę powrotną.